Polecamy podręczniki:



 

Elementy statystyki matematycznej






Przekazujemy Państwu wykład ze statystyki w formie krótkich opracowań przybliżających poszczególne zagadnienia. Wiedza przedstawiana jest w sposób jak najbardziej przystępny i syntetyczny. Znajdują się tu podstawowe definicje, wzory, twierdzenia, a także liczne ilustracje.

Chcecie więcej? Wyślijcie propozycje tematów na adres:
newstat@newstat.pl


Rachunek prawdopodobieństwa

Ten rozdział ma na celu przypomnienie wiadomości z teorii prawdopodobieństwa, ponieważ jest ona podstawą do wnioskowania statystycznego. Powtórzymy zatem co to są zdarzenia elementarne oraz ich algebrę. Następnie poznamy elementy kombinatoryki, czyli permutacje, kombinacje i wariacje, które posłużą nam później do obliczania prawdopodobieństwa, czyli liczbowo wyrażonej szansy na zajście jakiegoś zjawiska.

Zmienne losowe i ich rozkłady

Ta część skupia się na przeniesieniu teorii prawdopodobieństwa w bardziej przychylne środowisko – przestrzeń Euklidesową. Służą do tego zmienne losowe. Poznajemy tu główne parametry wyrażające zmienne losowe, takie jak: funkcja prawdopodobieństwa zmiennej losowej, gęstość, dystrybuanta, wartość oczekiwana, wariancja, odchylenie standardowe. Omawiamy rozkłady zmiennych losowych. Następnie rozszerzamy nasze rozważania na dwa wymiary, a potem badamy co się dzieje, gdy liczba zdarzeń elementarnych dąży do nieskończoności otrzymując twierdzenia graniczne.

Podstawy estymacji

Podczas badań mierzymy pewną cechę populacji i chcemy poznać jej rozkład na podstawie danych uzyskanych z próby. Narzędziem służącym do tego celu jest estymacja, która szacuje parametry próby. W tym rozdziale przedstawimy estymatory i ich własności. Prześledzimy różne rodzaje estymacji: estymację średniej w populacji, estymacje frakcji elementów wyróżnionych, wariancji i odchylenia standardowego oraz estymację w przypadku losowania zależnego.

Weryfikacja hipotez statystycznych

Ostatni już rozdział poświęcimy na przedstawienie metodę wnioskowania statystycznego – weryfikację hipotez. Zapoznamy Państwa z jej podstawowymi zasadami. Omówione zostaną hipotezy dotyczące średniej oraz hipotezy dotyczące frakcji elementów wyróżnionych. Następnie przedstawimy metody testowania hipotez, m. in. test istotności, test zgodności chi-kwadrat oraz test niezależności chi-kwadrat.
© wszelkie prawa zastrzeżone