Polecamy podręczniki:



 

Elementy statystyki opisowej






Przekazujemy Państwu wykład ze statystyki w formie krótkich opracowań przybliżających poszczególne zagadnienia. Wiedza przedstawiana jest w sposób jak najbardziej przystępny i syntetyczny. Znajdują się tu podstawowe definicje, wzory, twierdzenia, a także liczne ilustracje.

Chcecie więcej? Wyœlijcie propozycje tematów na adres:
newstat@newstat.pl


Podstawy statystyki

Jest to dział wprowadzający, wyjaśnia czym jest statystyka i przedstawia podstawowe metody analiz statystycznych. Opisane są tu jednostki statystyczne, ich cechy oraz sposoby pomiaru tych cech. Przekazujemy Państwu wiedzę na temat badań statystycznych: typy, klasyfikacje i metody badań statystycznych, metody doboru próby oraz rodzaje błędów w badaniu. Następnie pokazujemy, w jaki sposób opracować zebrany materiał statystyczny, pogrupować dane, tworzyć szeregi statystyczne i co można z nich odczytać.


Współzależność zjawisk

W otaczającym nas świecie wszystkie zjawiska są od siebie zależne. Ten rozdział pokazuje nam jakie są typy zależności zjawisk i w jaki sposób je badać . Poznajemy regresję , dzięki której określamy kształt zależności wyrażony przez funkcję (liniową bądź nieliniową), oraz korelację określającą siłę badanych współzależności.

Dynamika zjawisk i indeksy

Następujący rozdział wprowadza do naszych rozważań jednostki czasu. Pokazuje, w jaki sposób porównywać zmiany zjawisk w czasie za pomocą analizy przyrostów. Określa mierniki, które wskazują stosunek wielkości zjawiska w różnych okresach, czyli indeksy. W dalszej części pokazujemy wykorzystanie indeksów do określenia tempa zmian oraz innych parametrów dynamiki zjawiska.



© wszelkie prawa zastrzeżone